A munka életünk egyik meghatározó területe. Szükségünk van rá, hogy dolgozzunk, hiszen ez ad célt és értelmet a mindennapjainknak. Segít a személyes kompetenciáink kiteljesítésében, a munkánk révén alkothatunk, létrehozhatunk valami hasznosat. Mindeközben kapcsolatokat is építünk és nem utolsó sorban pénzt kapunk érte, ami a megélhetésünket szolgálja.

Sokan azonban hajlamosak arra, hogy túl sok energiát tegyenek a munkájukba, keményen dolgoznak, hogy elismerést kapjanak, előrelépjenek a ranglétrán vagy csak hogy több bevételre tegyenek szert.

A túlzásba vitt munkavégzés azonban káros hatással van, mind a párkapcsolatra, mind az egészségi állapotra.

A szakirodalom szerint létezik a függőségnek egy formája, amit munkafüggőségnek vagy munkaalkoholizmusnak is neveznek.

Ki tekinthető munkafüggőnek?

Akinek folyamatosan, kontrollálatlanul, erejét meghaladóan szüksége van arra, hogy dolgozzon. A folyamatosság azt jelenti, hogy nem tud határt szabni önmagának és messze a munkaidőn túl is dolgozik, a szabadidejében is ez tölti ki az idejét. A kontroll hiánya abban mutatkozik meg, hogy nem képes uralni és irányítani a munkavégzés iránti fokozott belső késztetését. Erejét meghaladó pedig akkor lesz, ha már semmi lelkesedés, motiváltság nincs benne a munkája iránt, túlfeszített tempóban dolgozik még akkor is, ha fáradtnak érzi magát.

A munkához való egészséges hozzáállás esetén az ember azért dolgozik, hogy értéket teremtsen a tevékenységével és a munka befejeztével élvezettel tudja eltölteni a szabadidejét a szerettei, barátai körében.

Ehhez képest a munkamániásnak nincs is igazán szabadideje, ha mégis van egy kis ideje, azt sem tudja nyugalommal eltölteni, mert a gondolatai állandóan a munkán járnak. Gyakran jellemző rájuk, hogy szabadságra sem mennek, hivatkozva arra, hogy ők ezt nem engedhetik meg maguknak, mert ki végezné el akkor a feladatokat helyettük. Ha betegek, akkor sem képesek pihenni, kikapcsolni, akár még bűntudatot is érezhetnek, hogy kimaradnak a munkából. Ezért akár még rossz egészségi állapotban is képesek dolgozni.

Ennek a következménye aztán az lesz, hogy mivel nincs inspirációja az értékes munkavégzésre, cél nélkül, hatékonytalanul végzi a tevékenységét és egyre több hibát követ el. A hibát még több munkával szeretné helyrehozni, így még fáradtabb lesz, újra hibázik és már benne is van az ördögi körben. A munkafüggőség elsősorban a férfiakat érintő probléma.

Mi az oka a munkafüggőségnek?

Az ok a gyerekkorban keresendő. Lehetett egy olyan szülő (elsősorban apa), aki rengeteget dolgozott, keveset volt otthon. A gyerek azt látta és lehet, hogy hallotta is, hogy az az ember ér valamit, aki sokat dolgozik. Aki nem dolgozik, az lusta, haszontalan, naplopó, léha…

Ezért felnőttként ő is ezt a mintát követi, hiszen ki szeretné, ha azt gondolnák róla, hogy lusta, haszontalan, naplopó, léha.

De lehet olyan szülői háttér is, amiben a gyereket sosem dicsérték meg, az elvárások viszont annál nagyobbak voltak. Így felnőttként is túl magasra fogja tenni magának a mércét, és ezt a túlzásba vitt munkavégzéssel igyekszik megugrani. Persze nem sikerül, mert gyerekként sem kapott elismerést a teljesítményéért, akkor felnőttként miért érdemelné meg?

Mégis az munkál benne jó mélyről, hogy én akkor is megmutatom, ha beledöglök is.

És nem is járunk messze az igazságtól, mert a túlzott munkavégzésbe tényleg bele lehet halni. Japánban évente több ezer esetet tartanak számon, akiknél a túlzott munkavégzés káros egészségügyi következményei okozták a munkamániás halálát.

Mik a munkafüggőség következményei?

Mentális, lelki és fizikai szinten is megjelennek a tünetek.

Testi tünetek: romlik a koncentráció, jelentkezhet fejfájás, allergia, mellkasi fájdalom, emésztési problémák. Megjelenhet a túlzott kimerültség, ingerlékenység, nyugtalanság, álmatlanság, hangulatingadozások. Majd eljut a tartós kimerültség, a kiégés állapotába. Megjelenhet az agresszív viselkedés és a depresszió is. Összességében elmondható, hogy elhanyagolják az egészségüket.

Mentális, lelki téren: egyre kevesebbet kommunikál a társával, beszűkülnek az emberi kapcsolatai, hiszen nincs ideje a barátaira, családtagjaira. Jellemző módon az első és egyetlen helyre sorolják a munkát és nem fordítanak időt a kapcsolataikra.

Van még egy fontos következménye a túlzott munkavégzésnek. Az, hogy nemcsak a munkamániás sérül, hanem a környezetében élők is. Hiszen a munkafüggőség kiszorít minden olyan időtöltést, ami nem a munkáról szól.

Hogyan hat a párkapcsolatra a munkafüggőség?

Nagyon rosszul. Tulajdonképp megöli. Hiszen pont az veszik el a kapcsolatból, ami életben tartja normális esetben: a bensőségesség, az intimitás, a kommunikáció, a gyengédség, a másikra való odafigyelés, az egymással töltött minőségi idő, a vidámság, a közös élmények.

Kommunikáció:

A munkamániás a fokozott munkaterhelés miatt állandóan fáradt. Így nem képes odafigyelni a társára, nem tudja meghallgatni őt. Ha pedig nem tudják megbeszélni a konfliktusokat időben, akkor az szakításhoz vezethet.

Intimitás, szex:

A kimerültség miatt egyre gyakoribbá válik a szex elutasítása, a gyengédség, az érintések elmaradása. Ez hiányérzetet okozhat az elutasított félben, ami gyakran vezet harmadik személy bevonzásához. A munkafüggőség miatti feszültség következménye merevedési zavarokban is megmutatkozhat.

Minőségi idő:

Mivel a munkamániás minden idejét a munkájával tölti, elfelejt közben odafigyelni a társára. Jobb esetben fizikailag mellette van, de gondolatokban teljesen máshol jár. Gyakran a szabadság ideje alatt is dolgozik, így a pihenésre, töltődésre szánt idő is elmarad. Mindez oda vezet, hogy a másik fél társas magányban kell hogy éljen a munkafüggő mellett. Ez távolságot, elhidegülést okozhat és a kapcsolat kiüresedéséhez vezet.

Mit lehet tenni a munkamánia megszüntetéséért?

Kezdetben érdemes beszélgetni erről az állapotról a munkafüggővel, hogy feltérképezzük, mennyire veszi ezt észre magán, akar-e egyáltalán változtatni. Gyakran ugyanis, mint  a függőségeknél általában, a munkafüggőknek nincs „betegségtudatuk”, tagadják a túlzásba vitt munkavégzés tényét és annak káros következményeit sem ismerik fel.

Célszerű lehet egy fontossági sorrendet felállítani vele, hogy mi az érték az életében. Ez rádöbbentheti, hogy ha például fontos a családja, a gyerekei, akkor még van lehetősége tenni azért, hogy ne veszítse el őket.

Ha befogadó a törődésre, lehet őt kényeztetni egy masszázzsal vagy be lehet iktatni a mindennapjaiba a kedvenc időtöltését, hobbiját.

Hasznos lehet valamilyen sportba bevonni, hogy ott vezethesse le a feszültségét.

Sokat segíthetnek a barátok programok szervezésével, addig, amíg még részük van a munkamániás életében.

Ha ezek a próbálkozások nem vezetnek eredményre és az állapot már hosszabb ideje fennáll, akkor mindenképp érdemes terápiás segítséget igénybe venni a gyökérokok feltárása és megszüntetése érdekében.